O Slovensku

YouTube Preview Image

Slovensko sousedí s Maďarskem, Ukrajinou, Polskem, Českem a Rakouskem.

 

 

 

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

Hlavní město Slovenska je Bratislava. Bratislava leží na řece Dunaj. Dunaj je velká řeka. V Bratislavě je velký přístav. Přes Dunaj vede několik mostů. Nejznámější most se jmenuje Most SNP a má na svém konci věž s vyhlídkovou kavárnou.

Dunaj

Bratislava hradProcessed by: Helicon Filter;

 

 

YouTube Preview Image

Na jihu Slovenska je Podunajská nížina. Tady se pěstuje obilí, kukuřice a zelenina. Na řece Dunaj je velká přehrada Gabčíkovo.

 

 

 

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

Na severu Slovenska leží pohoří Vysoké a Nízké Tatry. Tatry jsou součástí pohoří Karpaty. V Tatrách jsou vysoké hory. Nejvyšší hora Slovenska se jmenuje Gerlachovský štít a měří 2655 metrů. Vysoké Tatry jsou velehory.

Gerlach

YouTube Preview Image

Do Tater jezdí mnoho turistů. V Tatrách jsou sportovní centra, kam jezdí lidé lyžovat, sportovat a také odpočívat. V Tatrách jezdí vlak, kterému říkáme Tatranská električka.

tatranska elektricka

YouTube Preview Image

V Tatrách je krásná příroda. Žijí zde medvědi, kamzíci a svišti. Roste zde mnoho chráněných rostlin. Proto jsou také Tatry chráněné. Oblast chráněného území se jmenuje Tatranský národní park.

tanap logo

YouTube Preview Image

Na slovenských horách jsou pastviny. Na pastvinách se pasou stáda ovcí. Místo, kde bydlí pastevec a kde jsou chlévy pro ovce, je salaš. Na salaši se vyrábí ovčí sýr a brynza.

salas ovceovci syr

YouTube Preview Image

Na východě leží druhé největší město slovenské Košice. V Košicích je významný dopravní uzel (dopravní křižovatka) mezi západní a východní Evropou. Košice jsou centrem východního Slovenska.

Kosice

YouTube Preview Image

Mezi další významná města patří Bánská Kremnica, kde se vyrábějí mince (peníze), a Žilina. V Žilině je důležitá křižovatka železnic. V Žilině a ve městě Martin jsou továrny. Továrny vyrábí těžké stroje (bagry, jeřáby…). Důležitá centra jsou také města Bánská Bystrica a Nitra.