Postprodukce

[youtube]http://youtu.be/GDMCYzuTdIQ[/youtube]

Jakmile film dotočíš, nastávají dokončovací práce – neboli postprodukce. Základem postprodukce je střih, který provádí střihač. Díky střihu poskládáš jednotlivé natočené scény a záběry k sobě. Navíc můžeš nepovedené záběry tak zvaně „vystřihnout“, což znamená, že je zahodíš do virtuálního (neviditelného) koše. Nejlepší je střihat pomocí počítačového střihového programu. Natočený materiál se z kamery (či jiného zařízení) natáhne do střihového programu, v tuto chvíli začíná velké dobrodružství a magie filmu – ve střihovém programu totiž můžeš přidávat zvuky, upravovat barvy, ze dne udělat noc, přidat zvláštní efekty a triky nebo upravit chyby. U náročnějších filmů existují speciální pracoviště, plné nejrůznějších expertů, kteří se zaměřují na grafiku, dobarvování a zvukové či obrazové efekty.

obrázek

 

 

 

[youtube]http://youtu.be/mjdlxPBn1PA[/youtube]

Střih je velmi důležitý pro dynamiku a působivost filmu. Určuje, co nakonec divák uvidí a v jakém pořadí.
K dokončovacím pracím patří dále hudba – kdy pro film vybíráme vhodné skladby či písně, které budou vytvářet určitou náladu a zesílí účinek některých scén. Často se na filmu podílí hudební skladatel, který složí hudbu přímo pro vybraný snímek. Hudba z filmu se nazývá také soundtrack.

V postprodukci je zapotřebí vytvořit také úvodní a závěrečné titulky. Když je vše hotovo, čeká nás vrchol našeho snažení – promítání.

obrázek

 

obrázek