O Rakousku

YouTube Preview Image

Rakousko sousedí s Českem, Slovenskem, Maďarskem, Slovinskem, Itálií, Švýcarskem a Německem.

 

 

 

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

Rakousko je podobně jako Česko tvořeno z několika historických zemí. Historické země v Rakousku jsou spolkové země. Spolkové země mají své parlamenty (zemské sněmy). Rakousko je spolková republika (federativní).

 

 

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

Hlavním městem Rakouska je Vídeň (Wien). Vídeň je velké město. Vídní protéká řeka Dunaj. Je zde podobně jako v Praze mnoho historických památek. Mezi nejznámější památky patří sídla císařů Hofburg a Schönbrunn.

vienna dunajvienna Stephansdom
Schönbrunn

hofburg

 

YouTube Preview Image

V parku Prater je velký lunapark (pouť), kde je staré obří kolo, mnoho kolotočů a atrakcí. Lunapark je otevřený celý rok.

Prater

YouTube Preview Image

Ve Vídni má evropské sídlo Organizace spojených národů. Z celého světa sem přijíždějí zástupci států. Domlouvají se tu různé mezinárodní dohody.

vienna uno

YouTube Preview Image

Ve velkém městě jako je Vídeň, musí dobře fungovat městská doprava. Jezdí zde vlaky, metro, autobusy a tramvaje. Tramvaje jezdí také pod zemí.

 

 

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

Na jihu a jihozápadě Rakouska leží pohoří Alpy. Rakušané jim říkají Taury. Alpy jsou nejvyšší evropské pohoří. Nejvyšší hora Rakouska leží v Alpách a jmenuje se Grossglocker, měří 3798 metrů. V Alpách je chráněné uzemí a Národní park.

AlpyGrossglockner

YouTube Preview Image

Město Salcburk (Salzburg) leží blízko Alp. Salcburk je hlavním městem spolkové země Salcbursko. Je zde mnoho historických památek. Město Salzburg je spojováno s hudebním skladatelem Mozartem, který se v Salcburku narodil. Konají se zde hudební festivaly. Do Salcburku jezdí mnoho turistů. Historické jádro města je chráněné organizací UNESCO.

salzburgSalzburg MozartSalzburg_panorama

 

YouTube Preview Image

Přímo v podhůří Alp leží město Innsbruck. Innsbruck je důležitým centrem. Je zde univerzita, nemocnice a mnoho úřadů. Městem protéká řeka Inn. Innsbruck je vyhledávaným střediskem lyžařů a turistů.

Innsbruck

YouTube Preview Image

Mezi důležitá rakouská města patří Linec (Linz), Štýrský Hradec (Gratz) a Kremže (Krems) a Klagenfurt.

Linz

Linec (Linz)

Klagenfurt

Klagenfurt

 

YouTube Preview Image

V Rakousku se vyrábí potraviny, keramika, nábytek a stroje. Je zde mnoho zemědělských a průmyslových podniků.