Pro filmové nadšence

[youtube]http://youtu.be/zKg7oBxg0A0[/youtube]

Víte, že první kamery byly na kliku? Kameraman musel nejen sledovat, co natáčí, ale taky plynule otáčet klikou, aby obraz nebyl přerušený. Později kliku nahradil motorek, který více zajistil plynulost natáčení i promítání.

Víte, kdo byl Jan Kříženecký? Byl to zakladatel českého filmu, ale také vášnivý fotograf! V letech 1902 – 1915 vyfotil např. 4000 fotografií staré Prahy. V květnu 1898 koupil Kříženecký od bratří Lumièrů kinematograf a několik kotoučků filmu. S J. F. Pokorným pak založil první českou filmovou výrobnu. Filmy zpracovával ve vaně a pak je sušil v průvanu. První filmy promítal v dřevěné boudě s názvem Český kinematograf.

Víte, čemu se říká „největší továrna na sny“? Jsou to filmová studia, která byla vybudována na předměstí Los Angeles –Hollywood.

Víte, kdy a kde byl promítaný první zvukový film? Bylo to v Berlíně v roce 1927, film se jmenoval Jazzový zpěvák.

Víte, jaká je nejvýznamnější cena ve filmu? Je to cena Americké filmové akademie Oscar. U nás ji získaly filmy: Ostře sledované vlaky (režie: Jiří Menzel), Kolja (režie: Jan Svěrák). Navrženy na cenu byly filmy: Musíme si pomáhat (režie: Jan Hřebejk) a Želary (režie: Ondřej Trojan)

obrázek