Pro filmové nadšence

YouTube Preview Image

Víte, že první kamery byly na kliku? Kameraman musel nejen sledovat, co natáčí, ale taky plynule otáčet klikou, aby obraz nebyl přerušený. Později kliku nahradil motorek, který více zajistil plynulost natáčení i promítání.

Víte, kdo byl Jan Kříženecký? Byl to zakladatel českého filmu, ale také vášnivý fotograf! V letech 1902 – 1915 vyfotil např. 4000 fotografií staré Prahy. V květnu 1898 koupil Kříženecký od bratří Lumièrů kinematograf a několik kotoučků filmu. S J. F. Pokorným pak založil první českou filmovou výrobnu. Filmy zpracovával ve vaně a pak je sušil v průvanu. První filmy promítal v dřevěné boudě s názvem Český kinematograf.

Víte, čemu se říká „největší továrna na sny“? Jsou to filmová studia, která byla vybudována na předměstí Los Angeles –Hollywood.

Víte, kdy a kde byl promítaný první zvukový film? Bylo to v Berlíně v roce 1927, film se jmenoval Jazzový zpěvák.

Víte, jaká je nejvýznamnější cena ve filmu? Je to cena Americké filmové akademie Oscar. U nás ji získaly filmy: Ostře sledované vlaky (režie: Jiří Menzel), Kolja (režie: Jan Svěrák). Navrženy na cenu byly filmy: Musíme si pomáhat (režie: Jan Hřebejk) a Želary (režie: Ondřej Trojan)

obrázek