Těhotenství

YouTube Preview Image

Dá se nějak spočítat, kdy může žena otěhotnět?

 

 

 

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

Aby vůbec mohlo dojít k těhotenství, musí se setkat oplození schopná ženská buňka – vajíčko s mužskou buňkou – spermií a spolu splynout. To už víme. K tomu může dojít jen v určité dny plodného cyklu ženy. Při ovulaci – uvolnění zralého vajíčka. Většina dívek má ovulaci zhruba 14 dní před příští menstruací.

NÁZEV

Oplodnění vajíčka

YouTube Preview Image

K tomu je důležité vědět, že ženské vajíčko je schopno v těle ženy přežít 24 hodiny a spermie dokonce až 72 hodiny. Hovoříme o tzv. plodných dnech – minimálně 3 dny před ovulací a 1 den po ovulaci. Když v této době vnikne spermie do vajíčka, oplodní je.

 

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

Metoda počítání plodných a neplodných dnů je nespolehlivá, neboť i tato záležitost je velmi individuální.

NÁZEV

 

YouTube Preview Image

Co se děje dál s oplodněným vajíčkem?

 

 

 

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

Vajíčko putuje vejcovodem do dělohy. Tam dorazí zhruba po šesti dnech po oplodnění. Děloha je díky působení hormonů již připravena na přijetí a oplodněné vajíčko – zárodečná buňka se uhnízdí v děložní sliznici. Tímto se mladý zárodek připojí na látkovou výměnu matky a je započato spojení mezi plodem a matkou.
Protože sliznice v děloze představuje zpočátku nejdůležitější zdroj živin plodu, nesmí se již odlučovat, a proto již nedochází ke krvácení. To je často první známka toho, že došlo k otěhotnění.

NÁZEV

Vývoj plodu

 

 

YouTube Preview Image

Zpočátku asi na těhotné není nic poznat? Dá se těhotenství nějak určit?

NÁZEV

 

YouTube Preview Image

Mnoho dívek a žen pociťuje první známky těhotenství v podobě vynechání pravidelné menstruace, častého močení (čůrání), zduření (zvětšení) prsů, nevolností se zvracením, větší únavou nebo lehkým krvácením.

NÁZEV

YouTube Preview Image

Tyto tělesné projevy se projevují slaběji nebo silněji při začínajícím těhotenství, ale nejsou zaručenou jistotou, že je žena těhotná. Některé ženy mohou i v prvních měsících těhotenství normálně menstruovat.

 

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

Pokud chceme mít jistotu, můžeme si v lékárně koupit tzv. těhotenský test, ale úplně nejlepší je vyhledat odborného lékaře – gynekologa, který s jistotou určí, zda se jedná o těhotenství či menstruační poruchu.

 

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

Já určitě nikam spěchat nebudu. Počkám, až budu na střední škole, možná tam potkám Tondu nebo se mi bude líbit někdo jiný, uvidíme. Zamilujeme se, budeme spolu chodit, líbat se, mazlit, dotýkat se a dráždit si navzájem intimní místa – to se také nějak odborně nazývá. Už vím, petang.

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

To snad ne! Petang je hra! Pochází z Francie, hráči hází koulemi a snaží se odstřelit ty soupeřovi. Trochu jsi to popletla. Myslela jsi petting, tak je to správně.

NÁZEV