Pohlavní orgány

YouTube Preview Image

Jsem ráda, že se na to mohu bez ostychu zeptat. Moje maminka se mnou o těchto „ženských“ věcech mluví a sestra Žaneta mi všechno ochotně vysvětlí.
Nedávno jsme jely s celou školou na výlet. Seděla jsem vzadu v autobuse u velkých holek a ty se bavily o tom, že to už „dostaly“.
Co to vlastně „dostaly“?

NÁZEV

 

YouTube Preview Image

Dostaly menstruaci (měsíčky, menses). To je pravidelné měsíční krvácení u dívek, které již pohlavně dozrály (vyspěly, mohou mít děti) a jejich rozmnožovací orgány (reprodukční, pohlavní orgány) začaly naplno pracovat.

 

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

Ano, o tom jsme již mluvili. Rostliny, zvířata i lidé se rozmnožují, mají mláďata a miminka. Na to, abychom my holky mohly mít miminko, máme nějaké další orgány kromě vagíny?

 

 

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

Rozmnožovací orgány jsou součástí těla. Jsou to orgány, které odlišují holky od kluků a v pubertě se mění.
Vagína je jen jednou součástí toho, co mají holky ukryté v těle. Vagína je vlastně otvor, který spojuje vnější rozmnožovací orgány – genitálie, to je to, co můžeme na svém těle vidět a vnitřní rozmnožovací orgány, které jsou ukryté uvnitř těla. U holek to jsou vaječníky, vejcovody a děloha.

NÁZEV

Ženské pohlavní ústrojí

NÁZEV

Vajíčko

YouTube Preview Image

A jak je to u kluků? Honza má penis a u něj nějaký pytlík. Má tam také něco schovaného?

 

 

 

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

K mužským pohlavním orgánům patří penis a šourek (to je ten pytlík), ve kterém jsou uloženy párové orgány – varlata, nadvarlata a chámovody s váčky a dále tu je ještě tzv. prostata (předstojná žláza).

NÁZEV

Mužské pohlavní ústrojí

NÁZEV

Spermie

YouTube Preview Image

To je strašně složité. Vím, že se o tom budeme podrobně učit ve vyšších ročnících. Jak vlastně ty moje pohlavní orgány fungují?

 

 

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

Tvoje vaječníky jsou dva oválné orgány uložené souměrně po obou stranách pánve. Každý z nich obsahuje vajíčka. Ve tvých vaječnících jsou tisíce vajíček a byly tam už v době, když si se narodila. Dokud však nedosáhneš puberty, vajíčka jsou v klidu, nerostou, nedozrávají a nemůže z nich vzniknout miminko. Asi se divíš, k čemu jsou ty tisíce vajíček, protože určitě si nehodláš pořídit tolik dětí! Pravda je taková, že ze všech těch vajíček nakonec dozrává osm až devět set.

 

 

 

 

YouTube Preview Image

Vejcovody jsou vlastně takové trubice, vypadají jako dvě dlouhé ruce s prsty na konci, které se natahují k vaječníkům. „ Prsty“ mají na konci malé výběžky, které pomáhají zralému vajíčku dostat se do vejcovodu.
Děloha vypadá trochu jako hruška, je umístěna mezi vejcovody a je to místo, kde se oplodněné vajíčko vyvíjí, dokud z něj nevyroste miminko.

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

Oplodněné vajíčko? Čím se to vajíčko oplodní?

 

 

 

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

To je právě mužská zodpovědnost. Muž má semenné váčky, které vytvářejí sperma (semeno,ejakulát)- to je tělesná tekutina, která obsahuje spermie.
Spojením ženského vajíčka a mužské spermie vzniká lidský zárodek, z něhož se vyvine dítě. Toto spojení se nazývá oplodnění.

NÁZEV

NÁZEV