Krátká historie filmu aneb jak to všechno začalo

[youtube]http://youtu.be/fV0vd37tT5I[/youtube]

Kdy vznikl film?

Můžeme říct, že 28. prosince 1895. Ten den se v Paříži v malé kavárně promítaly první krátké filmy bratří Lumiérů. Trvaly jen jednu minutu, ale i tak diváky ohromily. Hlavně záběry, ve kterých se objevil detail přijíždějícího vlaku na nádraží. Všichni byli šokovaní. Lidé v hledišti vyskakovali ze sedadel a utíkali pryč, protože si mysleli, že se lokomotiva řítí přímo na ně. Takovou měl film sílu!

 

 

 

 

 

obrázekobrázek

 

 

 

[youtube]http://youtu.be/D7rpFxG4Dqs[/youtube]

Další důležitou věcí byl vynález „kinematografu“! Ten si bratři Lumiérové dali v roce 1895 patentovat (zapsat do knihy vynálezů, aby nikdo jiný nemohl říct, že to vynalezl on). Bylo to něco jako kamera, projektor (tedy promítačka) a kopírka.

 

 

 

 

 

 

[youtube]http://youtu.be/4O7BWZK8vKw[/youtube]

Film bratří Lumiérů se brzy rozletěl do světa. U nás se poprvé promítal v červenci 1896 v Karlových Varech. První české filmy natočil Jan Kříženecký. V roce 1898 je mohli vidět diváci na Výstavě architektury a inženýrství v Praze.

 

 

 

 

 

 

[youtube]http://youtu.be/zmIjccKo50g[/youtube]

Před 1. světovou válkou vzniklo u nás několik filmových společností. Vydržela ale jen jedna. Byl to Lucernafilm, který založil a vedl Miloš Havel, strýc bývalého prezidenta Václava Havla.

Když v roce 1918 vzniklo Československo, začalo se dařit i filmu. Vznikaly speciální profese: herci, kameramani, střihači, režiséři atd. Černobílý a nezvukový film se měnil na zvukový a potom barevný.

Lucerna film