Krátká historie filmu aneb jak to všechno začalo

YouTube Preview Image

Kdy vznikl film?

Můžeme říct, že 28. prosince 1895. Ten den se v Paříži v malé kavárně promítaly první krátké filmy bratří Lumiérů. Trvaly jen jednu minutu, ale i tak diváky ohromily. Hlavně záběry, ve kterých se objevil detail přijíždějícího vlaku na nádraží. Všichni byli šokovaní. Lidé v hledišti vyskakovali ze sedadel a utíkali pryč, protože si mysleli, že se lokomotiva řítí přímo na ně. Takovou měl film sílu!

 

 

 

 

 

obrázekobrázek

 

 

 

YouTube Preview Image

Další důležitou věcí byl vynález „kinematografu“! Ten si bratři Lumiérové dali v roce 1895 patentovat (zapsat do knihy vynálezů, aby nikdo jiný nemohl říct, že to vynalezl on). Bylo to něco jako kamera, projektor (tedy promítačka) a kopírka.

 

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

Film bratří Lumiérů se brzy rozletěl do světa. U nás se poprvé promítal v červenci 1896 v Karlových Varech. První české filmy natočil Jan Kříženecký. V roce 1898 je mohli vidět diváci na Výstavě architektury a inženýrství v Praze.

 

 

 

 

 

 

YouTube Preview Image

Před 1. světovou válkou vzniklo u nás několik filmových společností. Vydržela ale jen jedna. Byl to Lucernafilm, který založil a vedl Miloš Havel, strýc bývalého prezidenta Václava Havla.

Když v roce 1918 vzniklo Československo, začalo se dařit i filmu. Vznikaly speciální profese: herci, kameramani, střihači, režiséři atd. Černobílý a nezvukový film se měnil na zvukový a potom barevný.

Lucerna film